JAGO European Day of Languages ”Rozwiąż język na Europę”

European Day of Languages (EDL) został zainicjowany przez Komisję Europejską oraz Radę Europy jako realizacja idei przewodnich drugiego szczytu Rady z 1997 roku, czyli: promocja demokratycznej wspólnoty europejskiej, różnorodności językowej i kulturowego dziedzictwa. Po raz pierwszy został zorganizowany w 2001 roku w ramach Europejskiego Roku Języków. Od tego czasu jest on realizowany cyklicznie w całej Europie przez wszelkie organizacje, stowarzyszenia i instytucje, zainteresowane promocją nauki języków obcych jako drogi do zrozumienia kultury innych krajów. W 2005 roku European Day of Languages obchodzony był w 45 krajach.

eddddl

Europejskie Forum Studentów AEGEE – Zielona Góra również postanowiło uczcić Dni Języków oraz pokazać, że nauka języków obcych jest opłacalna. Nim się spostrzegliśmy na Uniwersytecie Zielonogórskim co roku zaczęto organizować European Day of Languages. Niekiedy projekt trwa dwa dni, niekiedy trzy.
Tegoroczny EDL został zaplanowany na drugi tydzień grudnia. W ten sposób chcemy zachęcić studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych do zapoznania się z odrębną kulturą, zagranicznym smakiem oraz odmiennym od naszego zachowaniem. Cała inicjatywa rozplanowana została na trzy następujące po sobie dni: poniedziałek 10 grudnia, wtorek 11 grudnia oraz środę 12 grudnia. Będzie można nas znaleźć na Wojska Polskiego w budynkach A20 oraz A16. Naszymi partnerami są m. in. szkoła językowa JAGO, Avon oraz DRAGONS.

W pierwszy dzień będzie można zmierzyć się z dyktandami z dwóch języków: angielskiego oraz niemieckiego w budynku A20. Na uczestników czekają bony zniżkowe od naszego partnera pizzerii Koloseum. Następnie zapraszamy na wykład, jak szybko i efektywnie uczyć się języków. Na uwieńczenie pierwszego dnia zapraszamy o godzinie 13:15 do auli C w budynku A16 na kampusie B – będzie można obejrzeć pierwszą część zagranicznej filmoteki – czeską komedię pt. „Návrat idiota”.

Drugi dzień został zaplanowany głównie dla zabawy. Jeżeli uważacie, że „stół z powyłamywanymi nogami” jest trudny, to co myślicie o łamańcach językowych z języka angielskiego lub niemieckiego? Później druga porcja zagranicznego kina – tym razem francuskie kino grozy oraz film „Frontière(s)”. Wieczorem coś dla koneserów smaku oraz amatorów śpiewania pod prysznicem – European Karaoke Night w nowym studenckim klubie WySPa. Na chętnych spróbowania swoich sił w zagranicznych utworach czekają upominki.

Dzień trzeci powita Was spotkaniem ze studentami z programu ERASMUS. Będziecie mogli z nimi porozmawiać, wypytać o nurtujące Was ciekawostki oraz umówić się na spotkanie. Zaraz potem – spotkajcie się ze Zbigniewem Gęgałą – sportowcem z drużyny footballu amerykańskiego DRAGONS. Zygi przez kilka lat mieszkał w Ameryce, więc opowie Wam co nieco o swoich przygodach.

PROGRAM:

Poniedziałek 10.12 :

9:45 – 11:15 Dyktando: j. angielski (Aula C/B), j. niemiecki (Aula C/8)
11:30 – 13:00 Efektywna nauka języka obcego
13:15 – 16:30– (aula C, A16) Filmoteka: Czeska komedia: Powrót IdiotyWtorek 11.12 :
11:30 – 12:10 – Łamańce językowe, j. angielski
12:20 – 13:00 – Łamańce językowe, j. niemiecki i inne (aula 8, A16)
13:15 – 16:30–(aula C, A16) Filmoteka: francuski horror: Frontière(s) 

19:00 – European Karaoke Night – klub WySpa
(podczas tej nocy bedzie mozna skosztowac orginalnych potraw oraz alkoholi z roznych krajow europejskich)

Środa 12.12 (aula C, A16) :
9:45 – 11:15 – Spotkanie z uczestnikami programu ERASMUS
11:30 – 13:00 – Spotkanie ze Zbigniewem Gegala – zawodnikiem Dragons druzyny footballu amerykanskiego

Mamy nadzieję, że cały projekt zachęci przyszłych oraz obecnych studentów do kształcenia się z języków, podróżowania po Europie, poznawania nowych ludzi oraz świetnej zabawy z językami. Pamiętajcie – w dzisiejszych czasach co najmniej jeden język obcy stanowi podstawę nauki.

FACEBOOK