Historia

W roku 1998, w Zielonej Górze powstaje oddział Europejskiego Forum Studentów AEGEE – Zielona Góra. Jego współzałożycielami i członkami pierwszego zarządu są: Nikodem Kukulski, Monika Mordowska, Karolina Napieralska, Anna Nowak, Anna Słońska, Marcin Sobczak i Monika Zacharzewska. Już w maju 1999 roku następuje podpisanie Convencion d`Ahension na AGORZE w Barcelonie. AEGEE ZG oficjalnie dołącza do wielkiej europejskiej rodziny AEGEE. Jeszcze w tym samym roku nasz oddział organizuje European School, pierwszy europejski projekt w historii anteny. Jeszcze w tym samym roku nasz oddział organizuje European School, pierwszy europejski projekt w historii anteny. A już w roku 2001 zielonogórzanie organizują po raz pierwszy Letni Uniwersytet “Enjoy our great variety” wspólnie z AEGEE Kilonia (Kiel) i AEGEE Lubeka (Lubek).

W kwietniu 2004 roku członek AEGEE ZG, Adam Kucza, wybrany zostaje na rok na członka Comite Directeur (CD), głównego zarządu AEGEE działającego w Brukseli. Rok później powstaje projekt Dzień Bezpiecznej Jazdy – projekt dla studentów – kierowców z atrakcyjnymi kursami w ośrodku Renault pod Warszawą jako nagrodami. Po raz pierwszy zostaje też zorganizowane Dyktando Uniwersyteckie „Złap Byki Za Rogi”, które jest kontynuowane do dzisiaj. W tym samym roku udaje się zorganizować największy projekt w historii oddziału – Regional Meeting. W naszym mieście przez 3 dni przebywa ok. 120 uczestników z całej Europy. Kilka miesięcy później dwóch członków AEGEE ZG zostaje wybranych do struktur na poziomie europejskim: Adam Kucza do Members Commision, a Eugeniusz Manczenko do Audit Commision.

W roku 2007 zostaje zorganizowane szkolenie z Technik Mediacji i Zarządzania Konfliktem „Dążąc do różnorodności – Zwalczając nietolerancję”. Jest to jeden z największych sukcesów w historii AEGEE ZG, współorganizowany wspólnie z AEGEE International Politics Working Group (IPWG) – 20 uczestników z całej Europy, profesjonalni młodzieżowi trenerzy z różnych krajów naszego kontynentu. W tym samym roku członek AEGEE ZG Maciej Gąd zostaje wybrany do europejskiego zarządu IPWG. Rok później zostaje wybrany powtórnie.

W 2008 roku wspólnie z AEGEE Poznań Zielona Góra organizuje Uniwersytet Leni „Chance2Dance”, projekt spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem i dostaje świetne ewaluacje. Zachęcone tym sukcesem anteny postanawiają kontynuować projekt rok później – jak się okazuje jest to strzał w dziesiątkę, chętnych zgłasza się dwa razy więcej niż jest miejsc – i znowu ogromny sukces oraz świetne opinie uczestników. W październiku 2008 AEGEE ZG nawiązuje stałą współpracę z jednym z zielonogórskich klubów i zaczyna organizować dla studentów Akademię Tańca, pierwszą taneczną imprezę klubową, podczas której studenci uczą się podstawowych elementów tańca. Projekt na stałe wpisuje się w imprezowy kalendarz naszego miasta i nieprzerwanie trwa nadal.

W roku 2009 zielonogórska antena obchodzi swoje dziesięciolecie. Z tej okazji odbywa się uroczysta gala z zaproszonymi gośćmi, byłymi członkami, przedstawicielami władz uniwersytetu oraz miasta. Później starzy i nowi członkowie bawią się wspólnie na bankiecie. Jest okazja do spotkań po latach, wspólnej zabawy, rozmów. W drugiej połowie roku zapada decyzja o rozpoczęciu przygotowań do wiosennego Network Meeting (wcześniej Regional Meeting) – zaczynają się prace nad logistyką, aby jak najlepiej przyjąć ok. 150 studentów

Prezydenci:

 • 1999 – grudzień 2001 – Anna Słońska
 • grudzień 2001 – grudzień 2002 – Karolina Wysocka
 • grudzień 2002 – grudzień 2003 – Piotr Rolla
 • grudzień 2003 – grudzień 2004 – Paulina Perczyńska
 • grudzień 2004 – grudzień 2005 – Przemysław Oczyp
 • grudzień 2005 – grudzień 2006 – Aleksander Greiner
 • grudzień 2006 – grudzień 2007 – Maciej Gąd
 • grudzień 2007 – grudzień 2008 – Mateusz Bociek
 • grudzień 2008 – grudzień 2009 – Katarzyna Jagiełowicz
 • grudzień 2009 – grudzień 2010 – Piotr Mikołajczyk
 • grudzień 2010 – grudzień 2011 – Bartosz Koźmiński
 • grudzień 2011 – grudzień 2012  – Bartosz Sudorowski
 • grudzień 2012 – obecnie – Patryk Lemański